25 Ekim 2009 Pazar

Süt Kazanı

Başlangıç olarak ilk ihtiyacınız olan şey iki adet içi içe geçebilen kazandır. Sütün direk olarak ateşin üzerinde değil, bain-marie metodu ile yavaşça ısıtılması gerekir.
İçteki kazanın en az 9 litre hacminde olması ve dıştakinin de 9 litrelik kazanın rahatça sığabileceği boyutlarda olması gerekir. Dıştaki kazana bir miktar su doldurulur ve 9 litrelik küçük kazan büyüğünün içine oturtularak süt ile doldurulur ve ısıtılır.
Dikkat edilecek bir hususta kazanın tutma yerlerinin vida ile değil lehimlenerek tutturulmuş olması lazım. Vidalar kazan içinden göründüğü gibi ilerleyen zamanlarda bu vidalar gevşeyebilir ve aralarına kaçacak süt ile zararlı bakterilerin oluşması için ortam yaratabilir.
9 litrelik kazan peynir yapımına başlamadan evvel içine biraz su koyularak kaynatılır ve kaynar suyun her yerine temas etmesi sağlanarak dezenfekte edilebilir. Peynir yapımından sonra da telle ovularak temizlenmesi ve kaldırılması gerekir.
Kazan, peynir yapımında en fazla para harcayacağınız ekipman olacaktır. Paslanmaz çelik tercih edin. Alüminyum yada bakır gibi metaller süt asitleri ile çözünerek sütü bozabilir.


İç içe geçmiş kazanlar


Sütün ısıtılması