12 Mayıs 2010 Çarşamba

Süt Dilimi

Blogumuzun müdavimlerinden Sayın Süt Dilimi kendi blogunu açarak süt ve peynir konusunda bize deneyimlerini aktarmaya başladı. Buyurun buradan http://www.sutdilimi.com/.

Hem Artizan Peynirci olarak sayımızın çoğalmasına hemde bilgilerin artacak olmasına seviniyorum. Bakalım Sayın Süt Dilimi bizi ne maceralara doğru sürükleyecek.

Öte yandan İzmir Menemen'de daha önce Turgutlar olarak bilinen ve şimdiki adı Dutlar olan köyde yapılanmaya başlayan eko hareket için yardım teklifi geldi. Peynir yaptıklarını fakat bitkisel maya aradıklarını belirtmişler. Portekizde artizan peynirciler tarafından sıkça kullanılan deve dikeni bitkisi burada da kullanılabilir. Bu bitkinin pembe çiçeklerinde bulunan Cardesine A enzimi sütü kesmeye yarayan bir enzim ve peynir yapımında kullanılıyor. Daha önce Maya konusunda yazmıştım.

Üretimi iki katına çıkartmak için uğraştığımı söylemiştim. Malzemeler toplanır toplanmaz Erzurum'un Civil peynirini deneyeceğim. Normal peynir yapımından çok farklı olan bu tarif bakalım nasıl sonuç verecek.

Kolay Gelsin.