17 Nisan 2012 Salı

Neler oluyor piyasada

Önce Bal Deresi ile patlak veren bal reklamları, sonra tavuk ve yumurtalar, ardından peynirler ve sucuk salam ürünleri. Gıda sektörünin bu şekilde sömürülmesi üzücü. Eline bir iki yöntem geçiren hemen sahteciliğe başlıyor. Arısız bal üretmeler, sucuk da her türlü atık et kullanmalar, peynirde ki katkı maddeleri...

Bu ürünlerin artık gerçekliğinin ortadan kalktığının ve dahası neslimizi aptallaştırdığının bilincinde olmamız gerekir. Tekrar söylüyorum. Ticari olarak satılan hiç bir ürün sağlığınız düşünülerek üretilmemiştir.

Bir mal alırken her şeyin ucuzunu arıyoruz. Millet olarak bizde bu problem var. Ucuz alırken de yahnisinin de yavan olacağını untumayalım. Kalitesiz mal alarak hem sağlığımızı tehlikeye atıyoruz hem de harcadığımız para çoğalıyor çünkü aynı malı iki üç kez alıyoruz. Sonuçta kaybedenin biz tüketiciler olduğumuzu anlamamız için illa birinin hastaneye düşmesi veya ölmesi mi gerekiyor?

Ucuz demek her zaman kalitesiz mal anlamına gelmiyor tabii ki. Bunun ayrımını yapabilmek içinse ürünün nereden geldiğini, nasıl üretildiğini bilmemiz gerekiyor ama pratik olarak bu mümkün değil. Güvendiğiniz ve sürekli gıda aldığınız yerler varsa veya köyünüzden getiriyorsanız bile hijyen konularına genede dikkat etmeniz gerekir.

Ticari üretilen gıdaların üretim aşamalarında sağlık ve hijyen kurallarının nasıl uygulandığını ise tüketici olarak hiç bir zaman bilemeyeceğiz.

Hal böyle olunca yapabilecek tek şeyimiz kalıyor. Kendi ekmeğimizi, peynirimizi, sucuğumuzu vesaire evde kendimiz yapmamız. Bu blogunda sağlamaya çalıştığı bilgi bu yönde zaten. Hem temiz olur, hem dini yönden istediğiniz biçimde olur, hemde tadı enfes olur. Benim için en önemli özellik besleyici nitelikleri. Çoçuklarıma yedirdiğim şeylerin besleyiciliğinden sorumluyum. Beyin, kas gelişimi, enerji ihtiyacı, gibi  gereksinimler yediğimiz besleyici yiyecekler ile sağlanıyor. Daha sağlıklı bir beslenme çocuklarımın hayatta şanslarını arttırır.

İster kitabımı satın alın, ister blogumdaki bilgileri kullanın farketmez, evinizde peynir yapmak çok kolay. Arıcılık, sebze bahçesi, sucuk yapmak da çok kolay. Tabii ki koltukta bütün gün oturup televizyon seyretmek veya facebook'a takılmak kadar kolay değil; bilmem anlatabildim mi?